del santuokos

Paklausė Tema: Santuoka
Dėl santuokos skyrybų. Aš  girdėjau, Vatikano pagalba įmanoma, nelaukiant kol mirtis mus iškirs. Dėl kokių priežasčių tai įmanoma ir kokia ta procedūra?

Norėdamas atsakyti į šį klausimą turi prisijungti arba užsiregistruoti.

Atsakymų: 1

Atsakė
Šiaip Santuokos sakramentas nepanaikinamas. "Bažnytinių skyrybų" kaip ir nebūna. Yra tik vienas atvejis (gal labiau teorinis), kuomet įmanomas Santuokos sakremento panaikinimas (apie jį truputį vėliau).

Bažnytinis teismas sprendžia Santuokos sakramento ne nutraukimo, bet galiojimo klausimą. Būna, kad Santuoka yra sudaryta negaliojančiai (pagal bažnytinę teisę ji yra laikoma galiojančia, kol bažnytinis teismas nekonstatuoja, kad ji sudaryta negaliojančiai). Jei tai įrodoma bažnytiniame tribunole, tuomet žmonės tampa laisvi vėl tuoktis bažnyčioje. Būna, kad tik viena pusė tampa laisva tuoktis bažnyčioje, o kitai pusei uždraudžiama. Pvz., jei vienas iš sutuoktinių atsisako turėti vaikų. Taip jis atmeta vieną svarbiausių Santuokos elementų - vaikų gimdymą ir auklėjimą. Tuomet bažnytinis teismas kitam sutuoktiniui gali leisti tuoktis Bažnyčioje, o tam ne, nes jis yra neįgalus dėl savo tokio požiūrio sudaryti bažnytinę santuoką.

Priežastys, kurios Santuoką gali daryti negaliojančią yra įvairios. Pvz., prievarta (kažkas priverčia tuoktis Bažnyčioje), apgaulė (būčiau žinojus, kad jis alkoholikas, būčiau netekėjus; būčiau žinojęs, kad ji tokia negraži be makiažo, būčiau nevedęs), "reikalas" (taip žmonės sako - tuoktis iš reikalo, t.y. kai mergina laukiasi; jei nesilauktų, tai dar nesituoktume), nesupratimas apie Santuoką kaip sakramentą ir t.t. Konkrečiu atveju reiktų pasikalbėti su tuos dalykus išmanančiu kunigu, arba pačiame tribunole prieš pateikiant ieškinį.

Santuokos paskelbimo negaliojančia atveju spręsti bylą pirmiausia yra kompetentingas tos vyskupijos Tribunolas, kurios teritorijoje buvo sudaryta Santuoka.

Na, o apie bažnytinės Santuokos nutraukimą. Tai gali padaryti tiktai popiežius Santuokos nepanaudojimo atveju, kai Santuoka yra "Ratum non consumatum" - "sudaryta (galiojančiai), bet nepanaudota (t.y. sutuoktiniai neturėjo lytinio akto)". Tačiau nežinau, ar praktiškai taip būna... Kap tai įrodyti... Užtat minėjau, kad tai labiau teorinė galimybė.
Užduoti Klausimą

Temos

Temos


...